Prije 75 godina održan je inicijativni sastanak osnivanja GSS-a
08.01.2025. // Filip Filipović
Iz „Zlatne knjige hrvatskog planinarstva“
Autor teksta: Dražen Zupanc
Foto: Ismet Baljić – Puba
PRIJE 75 GODINA ODRŽAN JE INICIJATIVNI SASTANAK OSNIVANJA GSS-a
U prostorijama Planinarskog saveza Hrvatske u Ilici 21 u Zagrebu održana je 4. siječnja 1950. prva sjednica Inicijativne komisije PSH za osnivanje Gorske službe spašavanja. Sjednici prisustvuju alpinisti Slavo Brezovečki (tadašnji tajnik PSH), Ninoslav Kućan, Krešimir Mihaljević (tadašnji referent za alpinizam PSH) i Edvin Rakoš. Na sjednici je jednoglasno odlučeno da nova spašavateljska organizacija djeluje pod naslovom: »Gorska služba spašavanja PSH«. Također je prihvaćen pravilnik GSS-a čiji je nacrt sastavio i pročitao Rakoš. Zaključeno je, nadalje, da se održava veza s istovrsnim i sličnim organizacijama u ostalim republikama, kao i da se Komisija za GSS PSH poveže s Gorskom rešavalnom službom u Sloveniji radi izrade legitimacija, značaka i vođenja kartoteke, te da se izradi pečat GSS-a kojim će se ovjeravati iskaznice. Iz zapisnika sjednice vidljivo je da Inicijativna komisija postaje Komisija za GSS PSH i da je referent za GSS PSH (tada još u osnivanju) bio Edvin Rakoš.
Izvršavajući te zaključke, Rakoš se 6. siječnja obraća centrali GRS pri Planinskoj zvezi Slovenije, koja je tada bila u Jesenicama, tražeći po jedan primjerak značke, legitimacije i obrasca za kartoteku. Uroš Župančič, tada načelnik GRS pri PZS i vrlo poznati i uvaženi slovenski planinar, alpinist i spašavatelj, odgovara već 10. siječnja pismom u kojem između ostaloga kaže i ovo: »Pozdravljamo Vaše osnivanje »Gorske službe spašavanja« kod Planinskog saveza Hrvatske. Nadamo se da ćete odlučno i korisno krenuti i u tom pogledu naprijed. Šaljemo Vam sav materijal koji nam je trenutno na raspoloženju, obećavamo Vam da ćemo uvijek nastojati sa svim snagama da Vam pomognemo u koliko bude to potrebno.«
Komisija 9. siječnja pismeno traži od Alpinističke sekcije PDZ-a da joj se dostave imena članova koji bi htjeli postati članovima GSS-a i ujedno prvi put poimenično spominje dio posebne opreme za spašavanje: »Ujedno vas molimo da odmah pošaljete u PSH jarbol za spašavanje, koji će ostati na Savezu za potrebe Gorske službe spašavanja«. Drugog veljače čine se prvi pokušaji da se za GSS nabave dereze, kojih tada nije bilo u slobodnoj prodaji, a predstavljale su nužnu opremu spašavatelja, čime je bilo prvi puta spomenuto nabavljanje individualne spašavateljske opreme. Osmog veljače AO PDZ-a dostavlja PSH popis članova koji žele postati članovima GSS-a, a 21. veljače Rakoš, referent GSS PSH, traži od AO PDZ-a prvi put izvještaj o nesrećama pri kojima su bili prisutni ili su unesrećene spašavali članovi AO-a predloženi za članove GSS-a. Između ostalog traži:
»U izvještaju navedite datum, mjesto i opis nesreće, te poimenično članove, koji su sudjelovali kod spašavanja ili pružanja prve pomoći«. To je prvi zahtjev kojim se traže točni podaci i izvještaji o nesrećama. Rakoš 22. veljače poziva predložene članove i ostalo članstvo AO PDZ-a, delegate markacijske, visokogorske, izletničke sekcije PDZ-a i samog Društva, zatim PDS Velebit, PD Željezničar i glavnog odbora Crvenog križa Hrvatske na Osnivačku skupštinu GSS-a 24. veljače 1950. godine.