Lavinski tečaj za potražne pse na Vršiču
25.02.2016. // Tihana Boban
Na Vršiču je organiziran lavinski tabor za potražne pse i njihove vodiče u organizaciji Društva vodnikov reševalnih psov Slovenije koji je trajao 4 dana od 18.02.-21.02.2016. Smještaj je organiziran u Koči na Gozdu te je na tečaju sudjelovalo 5 članova HGSS-a s potražnim psima.
Vremenski uvjeti su bili odlični s velikom količinom svježeg snijega, ali s obzirom na visoku stopu opasnosti od lavina kretanje po terenu nam je bilo ograničeno.
Na tečaju je sudjelovalo 30-ak vodiča iz Slovenije, Italije i Hrvatske. Radilo se u tri skupine koje su podijeljene po iskustvu i znanju pasa, dakle od pasa koji su početnici u radu na snijegu do iskusnih pasa kojima se osmišljavaju realne situacije pretraživanja terena s duboko zakopanom osobom.
Iskusni instruktori s dugogodišnjim iskustvom vodili su grupe te osmišljavali zadatke i prepreke koje su vodiči i psi trebali riješiti. Uvodni dio uvijek je provjera psa i njegove motiviranosti te se na temelju toga osmišljavaju daljnji zadaci. Nakon toga krene se s čitavim nizom različitih vježbi koje traju cijeli dan. Navečer su organizirana predavanja o psihologiji pasa.
Ovakvi tečajevi su od iznimne važnosti u školovanju potražnog psa, pogotovo mladog i neiskusnog jer je rad u snijegu novi medij za psa, mikrolokacija veoma važna, a samim time i rad nosa. Bez obzira na sofisticiranu tehnologiju psi imaju veliku važnost u potragama u ruševinama, lavinama i otvorenim prostorima. Najrazvijenije pseće osjetilo je osjetilo njuha koje je i do 11.500 puta oštrije od čovjekovog. Osjetljivost njegovih receptorskih stanica je ogromna te zato možemo ustvrditi da pas posjeduje „mirisnu inteligenciju“.
Pravilnim školovanjem koristeći psu urođene nagone, dovodimo ga do visokog stupnja motiviranosti za traženje unesrećene osobe. Upravo na ovakvim vježbama gdje psu predstavljamo novi niz prepreka i situacija on najbolje uči viagra. U svojoj obuci psi spasioci prolaze kroz iznadprosječnu socijalizaciju te redovito treniraju u svim mogućim vremenskim i okolišnim uvjetima.
U obuci psa za potrage u kojima se radi o ljudskim životima potrebno je stalno usavršavanje znanja i razmjena podataka te su od iznimne važnosti seminari, vježbe, treninzi i tabori na kojima vodič i pas neprestano napreduju.
Tako je i ovaj lavinski tabor bio idealna prilika za učenje i razmjenu iskustava s kolegama iz inozemstva koji se bave istim „poslom“.